Toľko ste sa tešili na dovolenku, no zrazu sa objavili komplikácie ako z najhoršieho sna? Pásmová choroba, úpal či cestovateľská hnačka? Oplatí sa vedieť, ako si s nimi poradiť, ešte predtým, než vycestujete.
Ide o dočasnú poruchu a komplikácie biologických rytmov. Objaví sa pri prekonaní viacerých časových pásiem, pri dlhších cestách lietadlom. Prejavuje sa bolesťami hlavy, svalov, poruchami spánku či tráviacimi problémami. Môže pretrvávať aj niekoľko dní. Najlepšími pomocníkmi pri tejto chorobe sú slnečné svetlo, strava s obsahom melatonínu (banány, paradajky, ryža) či malá dávka upokojujúcich liekov s obsahom hormónu melatonín.
Zdroj obrázka: tripsavvy.com
Vysoká teplota, nízka vlhkosť vzduchu a úpal je na svete. Neodhadli ste to, vaše telo strávilo pridlhý čas v takýchto podmienkach a teraz to vyzerá tak, že máte po dovolenke? Teplota, nevoľnosť, dehydratácia, suchá červená pokožka. Nebojte sa, poradíme vám, ako sa rýchlo vyliečiť. Pomôžu studené obklady a zábaly, prikladanie ľadu na slabiny, lýtka, do podpazušia, na krk. Ďalej postupné dopĺňanie tekutín a minerálov (voda so soľou, iónové nápoje, minerálky, studený čaj). Ak je však váš stav vážnejší, nespoliehajte sa už len na amatérsku pomoc a vyhľadajte lekára.
Turistov postihuje veľmi často. Dôvodom sú rôzne baktérie v strave a tekutinách, či nedostatočne tepelne upravené jedlo alebo zlé skladovanie. Ako sa z takejto hnačky čo najrýchlejšie vystrábiť? Pite vodu, čierny čaj a dopĺňajte soli. Takisto v lekárňach nájdete špeciálne rehydratačné roztoky označené ako ORS. Pokiaľ je už váš stav veľmi vážny, neostáva nič iné, len si zájsť po infúziu k najbližšiemu lekárovi.
V každom prípade, vždy pred vycestovaním na dovolenku, si vždy overte, čo všetko zahŕňa vaše poistenie. Aby sa vám nestalo, že vás dovolenka vyjde dvojnásobne draho.
Prečítajte si tiež:
Odoberajte First Minute a Last Minute akcie CK Solvex do e-mailu